Figyeljünk a pajzsmirigyünkre!

Bár a pajzsmirigy megbetegedések a magyar lakosság mintegy ötödét érintik, a tapasztalatok szerint mégsem fordítunk kellő figyelmet a megelőzésre. Pedig megfelelő mennyiségű jódbevitellel, illetve a rendszeres kontrollal elkerülhető a komolyabb elváltozások kialakulása. A pajzsmirigy betegségeiről dr. Pusztai Péter a Budai Egészségközpont szakorvosa beszélt az Egészségesen a Hegyvidéken Szabadegyetem idei utolsó előadásán.

Kezdeti stádiumban korántsem egyszerű felismerni a pajzsmirigy megbetegedését, ugyanis a tünetek meglehetősen általánosak, ezért könnyen összetéveszthetők más korképekkel – hívta fel a figyelmet az Egészségesen a Hegyvidéken Szabadegyetem ez évi utolsó, nagy érdeklődéssel kísért előadásán dr. Pusztai Péter endokrinológus. A Budai Egészségközpont szakorvosa elmondta, hogy éppen ezért lényeges a megfelelő életmód, illetve a szűréseken való részvétel, hiszen az időben feltárt golyva hatékonyan kezelhető. Különösen fontos a megelőzés az egyébként rendkívül ritka differenciált és nem differenciált pajzsmirigy karcióma esetén.

 

A működési zavar egyszerű laborvizsgálattal kimutatható, ilyenkor az agyalapi mirigy által termelt TSH, illetve a T3 és T4 hormonszintet kell ellenőrizni. Egyértelmű eredményt biztosít az ultrahang és az izotóp vizsgálat is, míg a rákos sejtek jelenlétét a vékonytű biopsziával lehet kizárni.

 

A legjellemzőbb pajzsmirigy diszfunkció az alul (hyperthyreosis), illetve a túlműködés (hyperthyreosis). Előbbire utalhat az anyagcsere lassulása, az érdektelenség, a fáradtság érzet, az aluszékonyság, a szorulás, a fázékonyság, az elhízás, valamint az arcpuffadás, a hajhullás és a test különböző részein megjelenő ödéma. Pajzsmirigy alulműködést jeleznek a magas TSH és az alacsony T hormon értékek. Szemkidülledéssel, arcpírral, kettős látással, idegességgel, szapora pulzussal, álmatlansággal és jó étvágy melletti fogyással járhat a pajzsmirigy túlműködés, amelyet alacsony TSH, illetve magas T hormon szint kísér.

 

Ezek megelőzésében és gyógyításában a jód kap szerepet, e nélkül ugyanis a pajzsmirigy nem tud normálisan működni. Sajnos a klórozás miatt a víz természetes jódtartalma már nem elegendő, ezért a napi szükségletet (150 µg) más módon kell bevinni a szervezetbe.

 

Nem véletlen, hogy a jódban rendkívül szegény alpesi országokban gyakori a golyvásodás, ennek köszönhető többek között a jellegzetes jódli hang, amit a hangszálakat nyomó pajzsmirigy okoz. A betegség elkerülése érdekében Svájcban 1827 óta jódozzák a sót, de léteznek jód tabletták és jódcseppek is, ezek mellett a tengerben élő állatok fogyasztása ajánlott.

 

Tudni kell, hogy bizonyos zöldségek akadályozzák a jód beépülését, ebbe a körbe tartozik a bambuszcsíra, a manióka, a torma, a kelkáposzta, a brokkoli és a kelbimbó. Ezek javallott mértékkel fogyasztani. Fontos ezen kívül a szelén bevitele, mely megtalálható a brazil dióban, a halakban, a tenger gyümölcseiben, a belsőségekben és a jódban gazdag takarmánnyal táplált vágóállatok húsában. Mint dr. Pusztai Péter kiemelte, az életkor előre haladtával normális működés mellett is kialakulhat a pajzsmirigy göbösödése, azonban ez csak akkor jelent kockázatot, ha meghaladja az egy centimétert. Ebben az esetben azonnal szakemberhez kell fordulni. Szintén keressük fel orvosunkat, ha pajzsmirigyünk bármilyen panaszt okoz, illetve hirtelen megnövekedik, míg panaszmentesség esetén évente egy-két alkalommal járjunk el szűrésekre.

Hegyvidéki Önkormányzat Budai Egészségközpont Országos Gerincgyógyászati Központ Hegyvidéki Szabadidősport Központ MOM Sport MOM Kulturális Központ Kulturális Szalon
© 2013 Hegyvidéki Önkormányzat