tarnai_iren03

Étkezési tanácsok időseknek

Tarnai Irén dietetikus volt a Kulturális Szalonban a Budai Egészségközpont és az Országos Gerincgyógyászati Központ közreműködésével minden hónap harmadik szerdáján jelentkező Idősek Egészségiskolája sorozat januári vendége. Az Egészséges Hegyvidék program keretében megtartott előadáson az időskori táplálkozásról esett szó.

tarnai_iren13Nem mindegy, hogy mit eszünk, az egészséges táplálkozás ugyanis nagymértékben befolyásolja az életminőséget és szervezetünk állapotát – emlékeztetett a Kulturális Szalonban megtartott Idősek Egészségiskolája legutóbbi találkozóján Tarnai Irén dietetikus, aki szerint az idősek között sokan nem fordítanak kellő figyelmet mindennapi étkezésükre. Különösen az egyedülállók körében gyakori a készen vett ételek fogyasztása, míg a kényszerevés és a nassolás, a bánat miatti túlevés családi állapottól függetlenül előfordul.

 

Pedig helyes táplálkozással a leggyakoribb betegségek megelőzhetők lennének. Jó példa erre az antioxidánsok és rostok megfelelő bevitele, mely a szív- és érrendszeri problémák, valamint a daganatos megbetegedések esetén fejt ki jótékony hatást, ahogyan a cukorbetegség, a mozgásszervi problémák, illetve az emésztőrendszer betegségei is befolyásolhatók az étkezéssel. Sokakat érint a csontritkulás, ebben az esetben a kalcium és a D-vitamin jelenthet megoldást. Lényeges az elvárt fehérje- és folyadékbevitel, valamint a testmozgás. Tarnai Irén szerint a legjobban akkor járunk, ha naponta egyvégtében legalább 30 percet intenzív sétával töltünk.

 

Az étrend tekintetében ragaszkodjunk a napi három fő és két kisebb étkezéshez, kenyérből teljes kiőrlésűt vagy barnát vásároljunk. Utóbbi ne csupán színezett legyen, hanem valódi barna kenyér. A szükséges mennyiségű szénhidrátot a kenyér mellett főzelékből, illetve rostban gazdag gyümölcsökből és teljes kiőrlésű gabonákból – ezek egyébként is csökkentik a vastag- és a végbélrák kialakulásának esélyét, illetve segítenek megelőzni a székrekedést és az aranyeret – vegyük magunkhoz, a répacukor aránya pedig ne legyen több tíz százaléknál. Ha valaki édesszájú, inkább a mézet válassza.

 

Áldásos hatása van a zabkorpának, amit kefirrel vagy joghurttal és gyümölccsel fogyasszunk. Teltségérzetet okoz, stabilizálja a vércukorszintet, megszünteti a székrekedést és biztosítja a normális bélműködést. A szakember mindenkit arra int, hogy a levesek, főzelékek rántásánál csökkentsük a liszt használatát, a rizst ne főzzük túl és tálaljuk zöldséggel. Reggelire egy zsömlényi teljes kiőrlésű kenyeret (hat gramm) fogyasszunk, ennek előnye, hogy gyorsabban szívódik fel, ugyanakkor kalória és szénhidrát tartalma nem kisebb, mint a fehér kenyéré. Bátran piríthatjuk is, hiszen ezzel nem csökken az energiatartalma. Tésztából a durum javallott, azonban ezt is leginkább zöldséggel együk.

 

Kerüljön rendszeresen az asztalra valamilyen vágott, aprított saláta a nyers zöldség rendelkezik ugyanis a legtöbb hasznos tápanyaggal. Elsősorban a mélyzöld, narancssárga, lila és piros színű zöldségek bevitele javasolt, míg a burgonyát mindig zsiradékmentesen, inkább sütőben vagy főzve készítsük el.

 

A napi energiaszükséglet 15-20 százaléka fehérjékből nyerhető ki, az állati eredetű tartalmazza azokat az esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezet nem képes előállítani. Éppen ezért a főétkezésekkor érdemes komplett, azaz állati eredetű, illetve szójafehérjét enni. Ne feledkezzünk meg a tej és a tejtermékek beviteléről sem, azonban napi fél liternél idős korban már ne igyunk többet. Kiváló helyettesítő a sajt és a túró, valamint az élőflórás savanyított termékek. Az állati zsiradékokkal érdemes csínján bánni, a hidegen sajtolt növényi olaj lényegesen egészségesebb. Az idős embereknek nagyobb omega-3 bevitelre van szükségük, ezért legyen a heti menüben legalább háromszor tengeri hal – ez esetleg dióval is kiváltható.

 

Részesítsük előnyben a sovány húsokat, húskészítményeket tojásból viszont közvetlen módon legfeljebb heti 3-4 darabot együnk, ahogyan a só bevitelét is fogjuk vissza. Sajnos idős korban a szomjúságérzet kevésbé jelentkezik, ezért mindig legyen a közelünkben víz, vagy más folyadék, amiből napi 2-2,5 literre mindenképpen szükségünk van.

Hegyvidéki Önkormányzat Budai Egészségközpont Országos Gerincgyógyászati Központ Hegyvidéki Szabadidősport Központ MOM Sport MOM Kulturális Központ Kulturális Szalon
© 2013 Hegyvidéki Önkormányzat