A candida legyőzhető – Gyakorlati tanácsok az elgombásodás ellen
A legfrissebb kutatások összefüggést találtak a candida gombák elszaporodása és számos súlyos betegség, köztük a rosszindulatú daganatok kialakulása között – derült ki az Egészségesen a Hegyvidéken Szabadegyetem legutóbbi előadásán. Dr. Szolnoki Lajos háziorvos-természetgyógyász éppen ezért arra intette a hallgatóságot, hogy a tünetek jelentkezésekor haladéktalanul keressék fel orvosukat és kezdjék meg a gombátlanító kúrát.

A szervezetet megtámadó candida gombák élettani hatásáról, diagnosztizálásukról, illetve a célzott terápiákról esett szó az Egészségesen a Hegyvidéken Szabadegyetem októberi találkozóján. A MOM Kulturális Központ Kupolatermében megtartott előadásán dr. Szolnoki Lajos háziorvos-természetgyógyász mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy a candida gombákat normális esetben az immunrendszer képes kordában tartani, bajt csak akkor okoznak, ha a szervezeten belüli természetes egyensúly felbomlik.

 

Felmérések bizonyítják, hogy az elgombásodás számos súlyos betegség előszobája. Megdöbbentő, de igaz: a rákbetegek szervezetében szinte kivétel nélkül kimutatható a candida gombák jelentős elszaporodása. Szerencsére a megállapítás fordítva már nem igazolható, azaz a gombák jelenléte nem utal a rosszindulatú daganatok várható kialakulására.

A megelőzést nehezíti, hogy a gombák az élelmiszerek mellett akár a levegőn keresztül is képesek terjedni. Alapvetően cukorra van szükségük, amelynek lebontása során hangyasavat, alkoholt, vajsavat, tejsavat és propionsavat termelnek. Ez az oka annak, hogy elszaporodásukhoz az alkoholizmus, a táplálékallergia, a szerzett immungyengeség, a magas hormontartalmú fogamzásgátlók, a detergensek használata és a túlzott szteroidos kezelések mellett a túlzott édességfogyasztás is hozzájárul. Ebbe a körbe tartoznak az antibiotikumos kezelések, a gyógyszer ugyanis rongálja a bélflórát, ez pedig kifejezetten előnyös a gombák számára.

A candidiázis a reflux betegséget is kiválthatja. Ilyenkor gyomorsav lekötőt kap a beteg, ez azonban a gombásodást nem szünteti meg. Jellemző tünet a fekvő helyzetben visszafolyó gyomorsav, illetve az erős szájszag, amit gyomorszáj záróizmának ernyedt állapota okoz. Jó hír ugyanakkor, hogy a gombásodás megszüntetésével a záróizom ismét működni kezd, így a kellemetlenségek egy csapásra elmúlnak.

Árulkodó jel a száraz bőr, a beteg köröm, a nyelvre lerakódott, vízzel nem lemosható fehér lepedék, illetve a főként nőknél jelentkező hólyaghurut, amit megfelelő terápiával teljesen ki lehet kúrálni. Sajnos a fertőzés sokáig rejtve maradhat, a tünetek apránként épülnek egymásra, így a beteg számos szakorvost meglátogat, mielőtt kiderül, hogy valójában mi a baja. Ezért kapnak fontos szerepet a szerológiai vizsgáltok, amelyek egyértelműen kimutatják a gombák jelenlétét. Érdemes táplálékallergia vizsgálatot is elvégezni, a candidák megtelepedése ugyanis gyakran együtt jár többek között a glutén-érzékenységgel.

Kimutatása egyébként egy immunoassay alapú kvalitatív gyorsteszttel otthon is elvégezhető. Előnye, hogy tünetmentesség esetén is alkalmazható, a bakteriális eredetű fertőzések pedig nem befolyásolják az eredményt.

Ami a kezelést illeti, a legfontosabb a répacukor és élesztőmentes diéta, a bélflóra visszaépítést segítő probiotikumok bevitele, az alkohol, a cukros italok, a fehérliszttel készített élelmiszerek és az ecet teljes elhagyása, ahogyan a célzott antimykotikus kezelés, a pamut alsónemű viselése, a cipő formalinos fertőtlenítése, a műanyag ruhadarabok kerülése, az óvszer használat,valamint a monogámia is gyorsítja a gyógyulást.

Kevésbé közismert, hogy a gomba toxinok a hát-, nyaki- és vállizmokat is megtámadhatják. Az ízületeket ilyenkor először a helyükre kell rakni, ezt követően lehet elkezdeni a gyulladást megszüntető terápiát.

Léteznek természetes gombaölő szerek, a kakukkfű, a borsmenta, az olajfa, a grapefruit mag kivonat, az aloa vera, a teafaolaj és a borbolya egytől egyig jó szolgálatot tehet, azonban a leghatékonyabbnak a tapasztalatok szerint a fokhagyma bizonyul. Nem csupán elpusztítja a gombákat, hanem a bélflórát is rendbe rakja. Ha fokhagyma csípi a nyelvet, szinte biztos, hogy a beteg candida gombával fertőzött.

Mint dr. Szolnoki Lajos rámutatott, a diéta idején különösen az édességekről nehéz lemondani, hiszen ezek elősegítik a boldogsághormonok termelődését. A kúra lágyrészes fertőzés esetén legalább három hónap, amennyiben több szervre is kiterjed, a teljes gyógyulás meghaladja a hat hónapot.

Hegyvidéki Önkormányzat Budai Egészségközpont Országos Gerincgyógyászati Központ Hegyvidéki Szabadidősport Központ MOM Sport MOM Kulturális Központ Kulturális Szalon
© 2013 Hegyvidéki Önkormányzat